• Bazalt Boru ve Dirsekler

FTA - Bazalt Boru ve Dirsekler

Bazalt Boru ve Dirsekler

STANDART VE ÖZEL BAZALT DİRSEKLER
Pnomatik taşıma ile ürün transferinde yada yüksek hızlı iletim yapılan nakil hatlarında malzemenin ürün sevk hattını aşındırma, delme ve korozyona uğratması nedeniyle sevk işlemlerinde aksama olabilmektedir. Bu nedenle sevk hattında yüksek aşındırıcı malzemenin güvenle taşınması için bazalt kaplamalı borular ve dirsekler kullanılır.

Bazalt döküm ile kaplama aşınmaya karşı en dayanıklı kaplama malzemesidir. Dökme bazalt ile kaplanan bir dirsek ile normal çelik dirseklere göre oldukça fazla uzun ömürlü olarak kullanılırlar. Aşınmaya karşı dirençli oldukları kadar ayrıca sıcaklığa, neme ve korozif malzemelere karşıda dayanıklıdır.

Bazall malzeme yanardağlardan oluşan volkanik bir malzemedir. Hemen hemen her sektörde kullanılabilirler. Bazalt malzemenin en belirgin özelliği dayanıklı ve çok sert bir yapıya sahiptir. Rengide siyahtır. -40C°’den, +350 C°’ye kadar dayanıklıdır. Bazalt döküm malzemesi 8Moh sertliğine sahiptir. Elmas sertliğine (10Moh) oldukça yakındır.

STANDARTLAR  :
1-)  Standart listenin dışında herhangi bir çapta üretim mümkündür. 
2-)  Düz bazalt boru ve dirsekler için cidar kalınlıkları 20 ile 30 mm.arasında mümkündür.
3-)  Çelik boru dış çapı ± 10 mm. toleranslıdır. Saç kalınlığı ise gerilimlere bağlı olarak 3 ile 5 mm. arasında değişebilir.
4-)  Standart dışı flanş ölçüleri listede verilen standart PN 10 flanşların dışında PN 6, PN 16, PN 25, PN 40 standartlarında flanşlar da mümkündür.